A JEDNAK SIĘ KRĘCI... PASOWANIE NA CZYTELNIKA W ROKU KOPERNIKA

A jednak się kręcipod tym hasłem biblioteka Szkoły Podstawowej im. UNICEF w Grabowie nad Prosną zorganizowała uczniom klas pierwszych uroczyste pasowanie na Czytelników biblioteki szkolnej.

Pasowania dokonał sam… Mikołaj Kopernik, który w tym roku obchodzi 550 rocznicę swoich urodzin. Z tego właśnie powodu  rok 2023 został ustanowiony przez Senat Rokiem Mikołaja Kopernika. Podczas zajęć uczniowie przenieśli się do czasów wybitnego astronoma, poznali historię sławnego Polaka, dowiedzieli się, na czym polegało jego odkrycie, czym zajmuje się astronom oraz za pomocą jakich urządzeń dawniej obserwowano niebo. Pierwszoklasiści poznali pojęcia:  kosmos, wszechświat, a także zdobywali i poszerzali wiedzę o planetach Układu Słonecznego.

Biblioteka w tym dniu przeobraziła się w Niebo Kopernika. Uczniowie klas czwartych wykonali portrety astronoma, namalowali  planety i gwiazdy, z których przygotowano wystawę. Pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie, następnie każdy uczeń za pomocą ołówka został pasowany na Czytelnika i otrzymał pamiątkową zakładkę.

Dla dzieci była to doniosła uroczystość, więc obiecali często odwiedzać bibliotekę i pamiętać o słowach złożonej przysięgi.